Jak rozpoznać, czy masło Shea jest dobrej jakości?

Czy zdarzyło Wam się, że używaliście masła Shea i nie byliście zachwyceni jego działaniem, masło było twarde i bezwonne?
Jak zatem rozpoznać, czy Shea jest dobrej jakości? Dlaczego jedno masło działa głęboko nawilżająco i wygładzająco, a inne nie?
Odpowiedź na te pytania znajdziecie poniżej. Dowiecie się, na co należy zwracać uwagę i co kryje się za jakością afrykańskiego masła Shea.

Wracając z podróży z Afryki możemy przywieźć ze sobą masło shea, ale czy skoro przywozimy je bezpośrednio z miejsca pochodzenia daje to nam już gwarancję, że kosmetyk będzie wysokiej jakości? Niestety nie!

Otóż każde masło shea pochodzi z Afryki, bo tam właśnie rosną drzewa Masłosza Parka, a dokładnie w centralnej i zachodniej części kontynentu. Drzewo osiąga do 25m wysokości i może żyć 300 lat. Pierwsze owoce pojawiają się po ok. 15-20 latach, kształtem są zbliżone do dużej śliwki i maja żółtozieloną barwę. Wewnątrz owocu jest duże, brunatno-czerwone nasiono, długości 2,5 cm, o dużej zawartości tłuszczu I to z niego wytwarzane jest słynne masło.

Jak powstaje nierafinowane masło Shea?

W sposób tradycyjny, bez użycia chemii. Nierafinowane masło Shea produkuje się wyciskając w sposób mechaniczny orzechy, w temperaturze nie wyższej niż 70 st. C. Nawet niewielki błąd podczas wytwarzania masła Shea może znacząco wpłynąć na jego jakość, tym samym pozbawiając go wysokiej zawartości przeciwutleniaczy i witamin, na których tak bardzo nam zależy, bo to właśnie dzięki nim masło głęboko nawilża, wygładza i spowalnia procesy starzenia się skóry.

O jakości produktu świadczą także badania i testy. Przy zakupie warto zwrócić na to uwagę. Kosmetyki TAMA® odznaczono m.in. takimi certyfikatami jak:

 • ECOCERT
 • USDA Organic
 • SGS international standards
 • Food and Drugs Authority

Taka informacja daje nam świadectwo wysokiej jakości masła. To z pewnością wyróżnia afrykańskie kosmetyki TAMA® na tle wielu innych kosmetyków z masłem Shea.

Należy zwrócić uwagę również na kolor – masło Shea może mieć kolor od beżowego do jasnożółtego i posiada wyczuwalny, naturalnie występujący zapach orzecha.

Jak wybrać kosmetyki z dobrym masłem Shea?

Jeśli wybieramy kosmetyki z masłem Shea, koniecznie sprawdźmy zawartość Shea  w ogólnym składzie produktu. W Polsce można łatwo znaleźć kosmetyki pielęgnacyjne z masłem Shea. Jego udział procentowy w ogólnym składzie produktu jest jednak zwykle niewielki. 

Rafinowane a nierafinowane
Większość dostępnych produktów z masłem shea zawiera właśnie wersję rafinowaną. Powód jest prosty – produkt poddany rafinowaniu staje się  bezwonny, stabilny termicznie i ma długi okres przydatności. Rafinowane masło shea jest wytwarzane w wysokiej temperaturze, przy pomocy syntetycznych rozpuszczalników chemicznych. Na tym etapie produkt traci część cennych, naturalnych właściwości, a efektem końcowym jest wlaśnie rafinowane masło shea, które można rozpoznać po białej barwie i braku zapachu.

Dlaczego naturalne masło Shea ma tak dobry wpływ na naszą skórę?

 • Ma wysokie stężenie naturalnych kwasów tłuszczowych, dzięki czemu skóra nie tylko jest nawilżona, ale także lepiej się regeneruje.
 • Jest bogate w przeciwutleniacze, które wspierają naturalną obronę organizmu.
 • Ma właściwości przeciwzapalne, wspomaga leczenie wielu chorób skórnych.
 • Zawiera witaminy A i E, F i K.
 • Jest naturalnym filtrem przeciwsłonecznym.
 • Chroni skórę przed niszczącymi kolagen wolnymi rodnikami – redukuje zmarszczki i oznaki starzenia się skóry.

Dobrej jakości masło Shea jest magiczne, jest spełnieniem marzeń każdej osoby ceniącej zdrowy, świeży i piękny wygląd !

1 Comment
 • Cudowne jest masło! Zapach, konsystencja, uzywam juz miesiac na twarz, na noc, pięknie wygladzona i nawilzona skóra, nie zatyka porów!

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *