Niecodzienna afrykańska historia. Tak zrodziły się kosmetyki naturalne TAMA®

kosmetyki naturalne

To opowieść o prawdziwej odpowiedzialności społecznej w biznesie! Kosmetyki naturalne TAMA® powstają w Ghanie w zachodniej części Afryki. Ich produkcja w praktyczny sposób łączy potrzeby społeczne z handlowymi. Dzięki pracy przy zbiorze i przetwarzaniu orzechów shea prawie 6000 kobiet z obszarów wiejskich zyskuje uczciwe zatrudnienie oraz szansę na samodzielność.

Założyciele spółki SeKaf Ghana – Afrykańczycy Senyo Kpelly i Kafui Bulla – dzięki życiu w Ghanie na własnej skórze poznali problemy socjalne i gospodarcze, z jakimi boryka się ten region, szczególnie w zakresie przemysłu shea. Ograniczony rynek zbytu orzechów, brak edukacji i gwarancji końcowego nabywcy. To hamowało rozwój całej społeczności.

W 2006 roku postanowili założyć przedsiębiorstwo społeczne. Zamiast kupować orzechy, zaczęli szkolić kobiety w zakresie najlepszych praktyk wytwórczych! Dzięki temu stworzyli dla nich stabilne i etyczne zatrudnienie w zgodzie z potrzebami całego regionu.

W 2008 roku w Kasalgu (niedaleko miasta Tamale) powstała SeKaf Shea Butter Village – pierwsza tego typu wioska, gdzie przy przemyśle shea pracowały wyłącznie kobiety. Wówczas było ich tylko 48.

Właściele SeKaf po kilku latach uznali, że w większym stopniu wesprą lokalną gospodarkę, kiedy zaczną produkować własne kosmetyki zamiast tylko odsprzedawać surowiec. W efekcie w 2011 roku na rynku pojawiła się pierwsza seria kosmetyków TAMA® – wysokiej jakości kosmetyków wegańskich opartych o nierafinowane masło shea.

Międzynarodowa popularność

Dzisiaj marka ceniona jest na całym świecie. Kosmetyki naturalne TAMA® sprzedaje się m.in. w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii czy na Bliskim Wschodzie. Obecnie dostępne są także w Polsce!

Praca w SeKaf Shea Butter Village w Ghanie oraz udział w produkcji kosmetyków dystrybuowanych przez Lela Beauty daje afrykańskim kobietom szansę na większą niezależność, samodzielność finansową i rozwój emocjonalny. Dzięki temu także ich dzieci zyskują szansę na lepszą przyszłość. Wioska spełnia w społeczności ważną rolę edukacyjną, a SeKaf stworzył 6-etapowy program na rzecz holistycznego wsparcia kobiet zaangażowanych w przemysł shea.

Każdy zakup kosmetyków TAMA® przyczynia się do poprawy warunków życia aż 6000 afrykańskich kobiet z obszarów wiejskich! My wierzymy w zrównoważony rozwój, a Ty?

1 Comment
  • Jestem zachwycona wszystkimi kosmetykami marki Tama. Z czystym sumieniem polecam olejki i masło shea lawendowe. Serdecznie polecam?

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *