Masło shea – trochę historii

Region, gdzie rosną drzewa shea jest nazywany w literaturze “pasmem shea” –jednak drzewo karite rośnie łącznie w 19 afrykańskich krajach. Jednym z nich jest Ghana i to wlaśnie stamtąd pochodzą kosmetyki TAMA®!

Maslo Shea – inaczej masło karite! Pierwsza z tych nazw wywodzi się z języka ludu Bambara zamieszkującego Mali, w dosłownym tłumaczeniu oznacza „święte”. Nazwa ta przyjęła się głównie w Anglii. Druga, czyli karité, oznacza „życie” i pochodzi z języka ludu Wolof zamieszkującego głównie tereny Senegalu. Masło wytwarzane jest z orzechów drzewa Masłosza Parka, które występuje w Centralnej i Zachodniej Afryce. Roślina ta osiąga do 25m wysokości i może żyć do 300 lat. Pierwsze owoce pojawiają się po ok. 20-30 latach, kształtem są zbliżone do dużej śliwki i maja żółtozieloną barwę. Wewnątrz owocu jest duże, brunatno-czerwone nasiono o dużej zawartości tłuszczu i to właśnie z niego wytwarzane jest nasze masło. Warto zauważyć, że okres dojrzewania owoców trwa 5 miesięcy, a zbiory odbywają się tylko od lipca do grudnia. Aby wyprodukować około kilograma nierafinowanego masła należy zebrać 15-20 kg owoców – bogactwo jednego drzewa! Przez swą długowieczność, mieszkańcy Afryki uważają drzewo shea za święte!

Już Kleopatra doceniła zalety masła karite, jako kosmetyku. Zaopatrywała się w olej z masłosza, który do Egiptu docierał karawanami przez Saharę. Mówi się również, że był to ukochany kosmetyk królowej Saby i Nefretete.

Dla Europy i świata zachodniego drzewo masłowe odkrył i opisał w końcu XVIII w. szkocki podróżnik Mungo Park. To jemu zawdzięczamy angielską nazwę she atree, pierwotnie brzmiącą she-butter tree. Geneza wywodzi się prawdopodobnie z afrykańskiego języka Bambra, w którym [sii] znaczy święty. Łacińską nazwę natomiast masłosz otrzymał na cześć swojego odkrywcy – Butyrospermum Parkii [z łac. butyro – masło, spermum – nasienie]. Produkty z drzewa masłowego do Europy zawitały dopiero sto lat później, a badania nad właściwościami oleju z masłosza zaczęto prowadzić od lat 20-tych XX w.

Dzisiaj masło shea króluje wśród naturalnych składników kosmetycznych. Jest spełnieniem marzeń każdej osoby ceniącej zdrowy i naturalny tryb życia.

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *